Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


software:10_bitove_zobrazeni

30-bitová barevná hloubka

Od sestavení 9 ZPS12 Editor umožňuje zobrazovat v 10bitové barevné hloubce (3×10 bitů). Tato vlastnost se musí zapnout v dialogu „Možnosti | Pokročilé“.

Pro správnou funkci je potřeba mít:

  • monitor podporující zobrazování v 10bitové barevné hloubce
  • grafickou kartu umožňující výstup v 10bitové barevné hloubce s OpenGL ovladači. V současné době to jsou karty řady NVIDIA Quadro FX a ATI FirePro propojené s monitorem přes rozhraní DisplayPort.
  • obrázek v Editoru v 16bitové barevné hloubce.

Další informace o této technologii může najít například v článcích http://tomas.pfeffer.cz/index.php/aktuality-ze-sveta-30-bitove-barevne-hloubky a http://tomas.pfeffer.cz/index.php/30-bitova-barevna-hloubka-na-dosah/

Vývoj a testování probíhal na monitoru NEC MultiSync PA241W, grafické kartě NVIDIA Quatro FX580 (driver 197.59) a OS Windows 7 64-bit.

Pro zobrazování se používá rozhraní OpenGL. Pro vyzkoušení vykreslování v Editoru přes OpenGL i bez grafické karty podporující výstup v 10 bitech, ukončete ZPS, v registry ve větvi „HKEY_CURRENT_USER\Software\ZONER\Zoner Photo Studio 12\Preferences\General“ změnte hodnotu klíče „10BitColorSupportOverride“ na 1. Poté lze tuto funkci zapnout v dialogu „Možnosti | Pokročilé“. Na některých kartách může ale zobrazování přes OpenGL způsobovat problémy nebo může být ve srovnání se zobrazováním přes GDI výrazně pomalejší.

Známé problémy:

  • funguje pouze v Editoru
  • při aktivování této funkce se ve Windows Vista a Windows 7 vypne motiv prostředí Aero (průhledné titulky oken atd…)
  • pokud se nad oknem s obrázkem v Editoru objeví část jiného okna (například tooltip), dočasně se obrázek překreslí v 8bitové barevné hloubce.

Nejjednodušším způsobem, jak ověřit, že opravdu funguje 10bitové zobrazení je pomocí nástroje Přechodový filtr. Přechody mezi odstíny barev budou v 10 bitech plynulé, neměly by být viditelné pruhy (banding) jako na obrázku níže. Gradient v Editoru

software/10_bitove_zobrazeni.txt · Poslední úprava: 2010/08/02 10:06 autor: zmatek