Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


software:develop.zoner.cz

develop.zoner.cz

Původní obsah develop.zoner.cz

Sdílení klíčových slov mezi více PC

(ZPS9 Sestavení 2 nutné!, oficiálně nepodporovaná vlastnost)

Klíčová slova jsou normálně uložena přímo ve složkách ZPS (Možnosti\Složky\Složky ZPS) uvnitř skryté podsložky _@Keywords. A to konkrétně v souboru Keyvords.xml. Toto úložiště není možné přímo sdílet mezi více PC (např. protože je standardně umístěné v privátním profilu uživatele). Jak tedy klíčová slova zasdílet?

 1. Vytvoříme někde na síti prázdnou sdílenou složku (\\server\share\sharedkeywords)
 2. Do této složky nakopírujeme soubor Keywords.xml z původního úložiště
 3. Na všech PC v původním úložišti vedle souboru Keywords.xml vytvoříme soubor keywordsredirector.txt. Textový soubor může být ve formátu ACP (ANSI) nebo UTF-16/UNICODE (s byte order mark - vytváří např. poznámkový blok na w2000/wxp při ukládání jako UNICODE)
 4. Do souboru keywordsredirector.txt zapíšeme cestu ke sdílenému úložišti (\\server\share\sharedkeywords). Cesta nesmí být zakončena novým řádkem!
 5. Nyní bude ZPS9 používat pro klíčová slova sdílenou složku.

Poznámka: V případě „konfliktu zápisu“ nového klíčového slova do úložiště mezi více uživateli, se projeví pouze „poslední zápis“. Proto takto zasdílená klíčová slova jsou vhodná pouze pro prostředí, kde jeden uživatel dělá změny v hiearchii klíčových slov a ostatní pouze tyto data „pozorují“.

Chování navigátoru ZPS8 vs ZPS9

(ZPS9 Sestavení 2 nutné!, oficiálně nepodporovaná vlastnost)

V navigátoru ZPS9 jsou dvě změny oproti ZPS8:

 1. Pokud v navigátoru nelze „zobrazit“ cestu v aktualním průzkumníku, přepne se navigátor do režimu plného stromu.
 2. Pokud jsou v ZPS9 otevřeny dva průzkumníky, navigátor si pamatuje režim pro každý zvlášť a přepíná se automaticky při změně aktivity průzkumníka.

Nicméně ne každému musí toto chování vyhovovat a proto je tu možnost vrátit se k chování ZPS8. Po nainstalování záplaty na ZPS9 Sestavení 2 a spuštění + ukončení ZPS9 se v registry na:

HKEY_CURRENT_USER\Software\ZONER\Zoner Photo Studio 9\Preferences

objeví následující položky:

 • ABF_NavigatorAutoSwitch - ovlivňuje chování dle bodu 1; 1 je chování ZPS9; 0 je chování ZPS8
 • ABF_Navigator2BrowserSync - ovlivňuje chování dle bodu 2; 1 je chování ZPS9; 0 je chování ZPS8

Konverze CR2 z Canon 400D

Současné sestavení ZPS8 a ZPS9 nepodporují převod RAW formátu modelu Canon EOS 400D. Pokud si stáhnete následující soubor a rozbalíte ho do adresáře, kde je zps8.exe nebo zps9.exe (existující soubory přepište), bude ZPS podporovat i konverze z 400D.

Díky tomu, že Canon změnil rozhraní pro stahovaní fotografií, nefunguje funkce Kopírovat/přesunout ze zařízení pro novější Canon fotoaparáty. Zatím nedokážeme odhadnout, kdy se nam podaří rozchodit stahování z nových modelů.

Regulární výrazy v ZPS9

ZPS9 obsahuje nedokumentovanou podporu regulárních výrazů pro vyhledávání ve výstupu formátovacích řetězců.

Tato funkce neni ve standardní instalaci dostupná. Je potřeba nejdříve stáhnout knihovnu regexw9.dll a nakopírovat ji vedle ZPS9.exe. Poté lze u formátovacích řetězců použít volbu #REGEX v tomto formátu:

{????#REGEX:"expression"}
 • kde expression je regulární vyraz
 • pokud se má v expression vyskytnout znak uvozovka, musí se zdvojit

První výsledek hledání dle regulárního výrazu je výstupem celého formátovacího výrazu. Ostatní vysledky hledání nejsou ve výstupu zahrnuty.

Příklady:

 • na zobrazení posledního fragmentu cesty (adresáře, ve kterém je soubor):
  {PATH#REGEX:"(?<=[\\/])[^\\/]+(?=[\\/]?$)"}
 • „img_12345 Pan Novák s dětmi na kolotoči“ je po zpracování tímto regularním výrazem:
  {NAME#REGEX:"(?<=img_[1-9 ]{6}).*"}

  přetvořen na: „Pan Novák s dětmi na kolotoči“

Detailní vysvětlení problematiky regulárních výrazů je k dispozici na http://www.regular-expressions.info.

Poškozené JPG soubory po konverzi z 5D a 30D

U nových fotoaparátů Canon (30D a 5D) má Makernote v RAWu větší délku, než je možné uložit do JPGu. ZPS8 od sestavení 3 sice z Makernote přebytečná data vyřadí, ale u uloženého Makernote uvede starou a tedy chybnou délku. Samotnému ZPS to nevadí, protože obsah exifu načítá na základě obsahu a délku používá jen pro kontrolu vnitřních referencí, navíc má vysokou toleranci k chybám v EXIF. Problém může ale nastat v jiných aplikacích, které JPG vzniklý konverzí v ZPS nenačte.

Pro odstranění problému si stáhněte následující soubor a rozbalte jej vedle ZPS8.exe. Nejdříve se ale ujistěte, že máte poslední sestavení 5.

HTML šablony - obrana proti spamu

Pokud používáte HTML šablony Kompaktní PHP nebo Barvy moře PHP (Barvy moře PHP není oficiálně v instalaci) a máte u výsledných galerií povoleny uživatelské komentáře k fotografiím, dříve nebo později vám začnou galerie navštěvovat spamovací roboti. 100% ochrana proti spamerům neexistuje, ale v tomto souboru naleznete upravené HTML šablony, které obsahují ochranu proti spamovacím robotům. Soubor rozbalte do adresáře HTMLPublish a původní soubory přepište.

Antispamová ochrana v těchto šablonách spočívá v nastražení pasti pro spamovacího robota a zakázání rychlého přidávání příspěvků. Je to ale nekonečný boj, za nějakou dobu se objeví roboti, kteří to obejdou. Pokud taková situace nastane, dejte nám prosím vědět, uděláme další úpravy.

Vlastní HTML šablony v ZPS

Zoner Photo Studio obsahuje několik různých šablon pro generování HTML galerií a alb. I když lze v průvodci exportem do HTML nastavovat velké množství parametrů, nikdy nelze vyhovět všem uživatelům.

Někteří uživatelé řeší potřebu změny grafického vzhledu nebo funkčnosti výsledných galerií tak, že si ručně poeditují vygenerovaný HTML kód. Pokud máte alespoň základní znalosti HTML, tak daleko lepší řešení je upravit si přímo šablonu, která generuje HTML stránky. Jak na to, se dozvíte zde.

Dokumentace není kompletní, ale jako prvotní „nakopnutí“ správným směrem by měla stačit. V případě jakýchkoli dotazů ohledně úprav HTML šablon kontaktujte prosím přímo autora HTML exportu - Martina Sliwku.

ISO u fotoaparátů Canon

Canon bohužel u novějších fotoaparátů změnil formát zápisu hodnoty ISO do Makernote. Pokud používáte novější modely fotoaparátů Canon a špatně se vám zobrazuje u fotografií hodnota ISO, stáhněte si prosím následující soubor a přepište knihovnu Zxl8.dll. Nejdříve se ale ujistěte, že máte poslední sestavení 5.

Konverze CR2 z Canon 30D

Poslední sestavení č. 5 produktu Zoner Photo Studio 8 obsahuje SDK od Canonu, které ještě nepodporuje převod RAW formátu modelu Canon EOS 30D. Tím pádem nelze v ZPS převádět RAWy z tohoto fotoaparátu. Pokud si stáhnete následující soubor a rozbalíte ho do adresáře, kde je zps8.exe (existující soubory přepište), bude ZPS podporovat i konverze z 30D.

Díky tomu, že Canon změnil rozhraní pro stahovaní fotografií, nefunguje funkce Kopírovat/přesunout ze zařízení pro novější Canon fotoaparáty. Zatím nedokážeme odhadnout, kdy se nam podaří rozchodit stahování z nových modelů.

software/develop.zoner.cz.txt · Poslední úprava: 2013/12/23 13:49 (upraveno mimo DokuWiki)