Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


software:zps_coppermine_support

Čeština ze ZPS v Coppermine Photo Gallery

Při popisu budu předpokládat, že tušíte, co CPG (Coppermine Photo Gallery) je, a že ji máte nainstalovanou. Pokud jste ještě neměli tu čest, popis instalace Coppermine můžete najít na internetu na řadě míst, já jsem se nechal vést postupem uvedeným zde.

Pro zprovoznění importu českých popisek z obrázků je potřeba provést následující:

1) Nastavení znakové sady na UTF8. Tato sada je implicitní, v tomto ohledu není potřeba nic měnit, ale pro jistotu to zde uvádím.

2) Pro import popisek z obrázků popsaných v Zoner Photo Studiu (a nejen v něm) je potřeba v konfiguraci Coppermine povolit načítání IPTC dat z JPEG souborů, jak je vyznačeno na následujícím obrázku.

Povolení importu popisek z IPTC

3) Je potřeba nahradit soubor iptc.inc.php v adresáři include. Tento soubor zajišťuje import dat z IPTC. Bohužel verze z instalačního balíku si s češtinou neporadí, proto je zde mírně upravená verze, která opravuje chybu v původní a přidává podporu kódování 1250 a UTF8.

S upravenou verzí by mělo být možné importovat IPTC kódované jak ve stránce 1250 tak v UTF-8. V 99 procentech případů budou vaše obrázky kódovány prvním zmíněným kódováním, tím je zajištěna lepší kompatibilita mezi aplikacemi a verzemi ZPS (jen málo aplikací umí UTF v IPTC), ale není tak možné kombinovat více znakových sad (třeba čínštinu a češtinu najednou). ZPS nedává uživateli možnost toto změnit, až ve verzi 10 v sestavení 8 je v hromadném přiřazení informací možnost překódovat IPTC do UTF8.

software/zps_coppermine_support.txt · Poslední úprava: 2008/01/14 15:52 autor: zmatek